БЛАКИТНИЙ ВАСИЛЬ МИХАЙЛОВИЧ

БЛАКИ́ТНИЙ Василь Михайлович

• БЛАКИТНИЙ Василь Михайлович

(Еллан-Блакитний)

[справж. прізв. — Елланський; 31.XII 1893 (12.I 1894), с. Козел, тепер смт Михайло Коцюбинське Черніг. обл. — 4.XII 1925, Харків]

- укр. рад. письменник і громад. діяч. Один із зачинателів укр. рад. поезії. Навчався в Черніг. бурсі та духовній семінарії, Київ. комерційному ін-ті (1912 — 15). В студ. роки брав участь у підпільних революц. гуртках. У 1917 вступив до дрібнобурж. укр. партії соціалістів-революціонерів, згодом став одним з лідерів її лівого крила, яке 1918 оформилося в партію боротьбистів. У березні 1920 р. вступив до КП(б)У. В 1920 як політпрацівник Б. брав участь у війні з білополяками. В 1921 призначений головою Держвидаву України і редактором газ. "Вісті ВУЦВК". На IV і VIII конференціях КП(б)У обирався членом ЦК КП(б)У, був членом ВУЦВК, ЦВК СРСР.

Літ. діяльність почав 1912, але перші вірші та статті побачили світ лише 1918. Він стає одним з активних творців рад. л-ри, будівником соціалістич. культури, організатором, редактором і співробітником ряду періодич. видань (журнали "Шляхи мистецтва", "Всесвіт", "Червоний перець" та ін.). Один з організаторів і керівників Спілки пролет. письменників "Гарт". Виступав у пресі як поет (псевд. В. Еллан), прозаїк (псевд. А. Орталь), теоретик, публіцист і критик (псевд. В. Блакитний), фейлетоніст і сатирик (псевд. Валер Проноза), пародист (псевд. Маркіз Попелястий). Найповніше талант Б. виявився у ліриці (перша поетич. кн. — "Удари молота і серця", 1920). Революц. романтик за типом мислення, Б. у своїх поетич. творах, пройнятих пафосом класової боротьби та відданості ідеалам соціалізму, зобразив грандіозний розмах революц. поступу та перші нелегкі кроки будівництва соціалістич. суспільства, формування свідомості нової людини. У поезії виступав як новатор форми. Автор книжок політ. сатири "Нотатки олівцем" і "Радянська гірчиця" (обидві — 1924), "Державний розум" (1925). У публіцистичних і сатиричних творах ("Останні часи", "Льокаї", "„Каносса" отамана Тютюнника") Б. гостро виступав проти укр. бурж. націоналізму, проти імперіалізму і реакції, засуджував діяльність укр. автокефальної правосл. церкви, боровся за утвердження нового життя і побуту, комуністичної моралі і етики.

Тв.: Твори, т. 1 — 2. К., 1958; Поезії. К., 1967.

Літ.: Адельгейм Є. Василь Еллан. К., 1959; Бараб.ш Ю. Червоний одсвіт революції. Про Василя Еллана (Блакитного). "Жовтень", 1966, № 7; Новиченко Л. Поезія революційного горіння. В кн.: Еллан В. (Блакитний). Поезії. К., 1983; Микитенко О. Поет-комунар. "Всесвіт", 1984, № 1; Федченко П. М. В житті горів... "Радянське літературознавство",1984, № 1.

С. А. Крижанівський.

Смотреть больше слов в «Українській літературній енциклопедії»

БЛАНДІАНА (BLANDIANA) АНА →← БЛАЖКЕВИЧ ІВАННА ОМЕЛЯНІВНА

T: 203